Legendy o Świętym Mikołaju – Święty Mikołaj a teraźniejszość

W dzisiejszych czasach nieco zapomnieliśmy o pierwotnej legendzie Mikołaja z Miry. Znana nam forma  postaci św. Mikołaja wywodzi się z kultury amerykańskiej i brytyjskiej, gdzie jest jedną z atrakcji bożonarodzeniowych. W tradycji bizantyjskiej jego odpowiednikiem jest św. Bazyli, który obdarowuje prezentami dzieci 1 stycznia. Z kolei w Rosji i krajach ościennych popularny jest Dziadek Mróz, który rozdaje prezenty razem ze Śnieżynką.

W Polsce natomiast, podobnie jak w większej części Europy, dzień Świętego Mikołaja obchodzony jest tradycyjnie 6 grudnia jako wspomnienie św. Mikołaja, biskupa Miry. Rankiem tego dnia dzieci, które przez cały rok były grzeczne i słuchały się rodziców, znajdują drobne upominki, najczęściej słodkie, ukryte pod poduszką, w buciku lub w innym specjalnie przygotowanym w tym celu miejscu (np. w skarpecie).

Ogromny wpływ na postrzeganie Mikołaja, ma kultura anglosaska ( zwłaszcza amerykańska). To właśnie stamtąd do kultury europejskiej przeniknęło wiele z tamtejszej tradycji. Coraz częściej w Europie św. Mikołaj utożsamiany jest coraz z Bożym Narodzeniem i świątecznymi prezentami. Ze względu na sympatię jaką jest darzony a także pozytywne emocje jakie w Nas wzbudza, postać jego stała się nieodłącznym elementem przedświątecznych akcji marketingowych.

Możemy go spotkać niemalże wszędzie. Na ulicach miast, w centrach handlowych i niemalże większości reklam. Akcja “Mikołaj” zaczyna się już od połowy listopada do końca grudnia. Dzięki sprawnej promocji i niezwykle pomysłowym akcjom  marketingowym,  zastąpił on praktycznie w świadomości wielu osób tradycyjny wizerunek św. Mikołaja, biskupa.

Tradycja mikołajkowa

Początkowo św. Mikołaj przybywał z południa. W średniowiecznym Amsterdamie Sinter Klaas przypływał żaglowcem z dalekich ciepłych mórz, a wór z prezentami niósł ciemnoskóry sługa zwany Czarnym Piotrusiem.

Człowiek z ciepłych krajów nie bardzo pasował do zaśnieżonego zimowego pejzażu, toteż gdy w roku 1822 Clemens Clarke Moore napisał poemat, w którym św. Mikołaj przybywa saniami zaprzężonymi w renifery z bieguna północnego, wkrótce przyjęło się to do tradycji.

W niektórych krajach św. Mikołaj został bożonarodzeniowym dziadkiem: P-re Noël we Francji, Babo Natale we Włoszech, Julemand w Norwegii,. W Rosji św. Mikołaj był również otoczony kultem jako patron uciśnionych i skrzywdzonych, ale przejętą z zachodu postać rozdającą dzieciom prezenty nazwano Dziadkiem Mrozem, ze względu na podobieństwo do bajkowej postaci nazywanej Moroz Krasnyj Nos. Dziadkowi Mrozowi towarzyszy Śnieżynka.

W Anglii jest nazywany Father Christmas, w USA – Santa Claus, we Włoszech – Babbo Natale, w Niemczech – Heilige Nicolaus.

W Wielkopolsce i na Kaszubach prezenty tradycyjnie przynosił Gwiazdor, która to postać obecnie zrosła się w jedno ze św. Mikołajem.

Źródło: http://glosojcapio.pl/